Co oznaczają żółte upławy z pochwy?

Witam, od jakiegoś czasu mam takie żółtawe uplawy i nieprzyjemny zapach z pochwy, dziś zastosowałam clotrimazolum GSK, po jakimś czasie zaobserwowałam pomarańczowa wydzielinę, dlaczego jest ona pomarańczowa? Dlaczego tak się dzieje?Czy to normalne? Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

właściwa wydzielina z pochwy powinna być niezbyt obfita (poza okresem ciąży) o barwie mlecznej lub przezroczysta oraz bezwonna. Nie powinna mieć grudek ani skrzepów, ani tym bardziej koloru pomarańczowego, bowiem świadczy on o tym, że wydzielina podbarwiona jest krwią. Więcej o wydzielinie z pochwy i o tym, kiedy jest fizjologiczna, w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wydzielina-z-pochwy-stany-chorobowe-przyczyny-leczenie.

Jeżeli upławom tego rodzaju towarzyszy nieprzyjemny zapach z pochwy, to z pewnością jest to infekcja intymna. Kolor żółty, niekiedy przechodzący nawet w brązowy może oznaczać obecność nadżerki, polipa lub mięśniaka macicy. O żółtych upławach przeczyta Pani w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadczy-zolta-wydzielina-z-pochwy.

Również możliwe jest bakteryjne zapalenie pochwy lub rzęsistkowica – to może stwierdzić tylko ginekolog, więc sugeruję niezwłoczny kontakt z nim. Lek, który Pani zastosowała pomocny bywa przy leczeniu grzybicy pochwy, natomiast objawy, które Pani wskazuje raczej wykluczają kandydozę, dlatego też Clotrimazolum nie będzie skuteczny. O upławach i leczeniu poszczególnych infekcji intymnych traktuje również ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/uplawy-z-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.