Jaka dieta będzie dla mnie najbardziej odpowiednia?

Ile kcal powinnam spozywac mając 159 cm wzrostu i ważąc 60 kg? Na przestrzeni ostatniego roku schudłam 12 kg jedzac 1700, później 1500 kcal, teraz nie chce już chudniac tylko utrzymać wagę. Codzienna aktywność fizyczna nie jest zbyt wysoka ale dwa razy tygodniu robię intensywne treningi godzinne z Kołakowska, codziennie jeżdżę tylko 15 minut do pracy rowerem. Pozdrawiam,

Świetnie, że unormowała Pani masę ciała i dobrała prawidłową, racjonalną kaloryczność odchudzającą. Warto pamiętać, że całkowite zapotrzebowanie kaloryczne zależne jest od wzrostu, wieku, płci, masy ciała oraz aktywności fizycznej. Przy wskazanych parametrach Pani całkowite zapotrzebowanie energetyczne (na utrzymanie masy ciała) przy niskiej aktywności fizycznej (tzn. aktywność mniej niż 3 razy w tygodniu trwająca nie dłużej niż 30 minut) wynosi 1782 kcal. Przy założeniu dziennej jazdy do pracy rowerem + dwa godzinne intensywne treningi w tygodniu skłaniałabym się do przyjęcia PAL 1,6 tj średniej aktywności fizycznej i wtedy całkowite zapotrzebowanie energetyczne (na utrzymanie masy ciała) wyniesie 2037 kcal. Warto kontrolować masę ciała 1x w tygodniu o stałej porze. Jeśli obawia się Pani wzrostu masy ciała można zacząć od utrzymania 1800 kcal. Jeśli Pani masa ciała będzie utrzymywać się na względnie stałym poziomie np. przez miesiąc to oznacza, że dostarcza Pani odpowiednią ilość energii. Jeśli na wadze zauważy Pani spadek należy przejść na 2000 kcal i obserwować zmiany. Warto pamiętać, że naturalne są wahania masy ciała 1-2 kg. Zależne są od fazy cyklu, nawodnienia i wielu innych czynników.