Jaką ilość węglowodanów powinnam jeść na diecie 1500 kcal?

Jaką ilość węglowodanów powinnam jeść na diecie 1500 kcal? Na śniadanie jem 3łyżki płatków owsianych z otrębami, na drugie śniadanie kromka chleba z twarogiem, na obiad kasza lub ryż brązowy. Czy do kolacji powinnam dodać węglowodany czy lepiej ich unikać aby schudnąć 4kg?mam 28 lat, 170cm waga 58kg aktywność średnia

Witam,
w każdej diecie bez względu na jej kaloryczność udział węglowodanów określony jest na poziomie 50-60% całodobowej podaży kalorycznej. Jest to więc ponad połowa zapotrzebowania kalorycznego, nie ma potrzeby rezygnowania z węglowodanów podczas kolacji. Wszystko rozbija się o kaloryczność całodobową w Pani wypadku ustaloną na poziomie 1500kcal.

Ma pai idealne BMI – 20,06. Na obiad powinna Pani wdrożyć dodatkowo warzywa lub surówki, na kolacje rybę gotowaną z warzywami. W Pani diecie jest za mało białka. Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Na początku chciałam zwrócić uwagę, iż Pani waga i BMI są prawidłowe.
Proponuję zwiększyć aktywność fizyczną:)

Na kolację staramy się ograniczać węglowodany, proponuję np twaróg biały z warzywami lub około 100g chudej ryby czy białego mięsa z warzywami.

lość węglowodanów w diecie nie może być mniejsza niż 100- 120 g, Ilość węglowodanów wylicza się odejmując od ustalonej kaloryczności (1500kcal) energię dostarczoną przez tłuszcze i białko.

Białko ma dostarczać 20-25 % energii, a więc od 300 do 375 kcal., wiedząc, że jeden gram białka to 4 kcal łatwo policzyć, że powinna pani spożyć od 75 do 93 gramów białka.
Podobnie postępujemy przy obliczaniu zapotrzebowania na tłuszcz.
25-30 % energii stanowi odpowiednio 375 do 450 kcal, co przy 9 kcal na 1 gram, daje od 41 do 50g tłuszczu na dobę.
Następnie od założonej energetyczności diety (1500 kcal) odejmujemy energię dostarczoną przez wyliczoną maksymalną i minimalną ilość tłuszczu i białka. Tak więc węglowodany powinny dostarczyć od 825 do 675 kcal, wyniki te dzielimy przez ich wartość kaloryczną (4kcal/ 1 gram) co daje nam od 206 do 168g węglowodanów na dobę.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na bezpłatną konsultację
tel 506225670
Mgr Joanna Wasiluk