Jaki lek możemy stosować, żeby złagodzić pieczenie?

Witam, mam 20 lat, od 5 dni mam zaczerwienioną pochwę i srom, swędzi, piecze, do tego gęsta wydzielina żółto-biała. Czuję pulsowanie, wcześniej czułam pieczenie przy oddawaniu moczu. Biorę tabletki urofuraginum. Mój narzeczony także odczuwa pieczenie. Proszę o informację o jakimś leku bez recepty. Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam, najprawdopodobniej oboje Państwo macie infekcję intymną. Świadczy o tym świąd oraz upławy. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji byłaby wizyta u ginekologa, który będzie w stanie ocenić rodzaj infekcji intymnej i na tej podstawie dobrać leczenie. Więcej o pieczeniu pochwy w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/pieczenie-pochwy-przyczyny-leczenie. Upławy są ważnym objawem, który często mówi o tym, czy infekcja ma charakter bakteryjny, grzybiczy czy wirusowy. Niekiedy wynika z nieprawidłowej higieny lub z przyjmowanych leków (np. antybiotyków). O upławach może Pani przeczytać tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/uplawy-z-pochwy. Z artykułu dowie się Pani również o możliwych przyczynach infekcji intymnej. Do momentu odwiedzenia ginekologa może Pani wspomóc się dopochwowymi kapsułkami, dostępnymi w aptece bez recepty – leczą one infekcje grzybicze i mieszane. Dodatkowo warto wspomóc się probiotykiem, zawierającym bakterie kwasu mlekowego, aby wzbogacić florę bakteryjną. Więcej o leczeniu infekcji grzybiczych lekami bez recepty tu: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-pochwy-leki-bez-recepty-tabletki-masci-plyny. Proszę jednak pamiętać, że w przypadku infekcji intymnych, leczeniem należy objąć oboje partnerów, ponieważ w przeciwnym wypadku dojdzie do powtórnego zarażenia. Więcej na ten temat w odpowiedzi naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/piecze-i-swedzi-mnie-pochwa-a-mojego-partnera-penis-jak-leczyc. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.