Jakie mogą być powody podwyższonej liczby monocytów?

Witam, Przez ostatnie pół roku w morfologii oraz w rozmazie obserwuje się podwyższony poziom monocytów. W rozmazie ręcznym 11% przy normie do 8, w morfologii 10,8% przy normie do 10%. W usg wykryto powiększone węzły chłonne w okolicy szyjnej, zdiagnozowano również cytomegalię, lecz wirus jest już nieaktywny. Zakończono leczenie miesiąc temu. Jakie mogą być więc powody podwyższonej liczby monocytów? Czy mam powody do obaw?

Raczej nie ma Pani absolutnie powodów do obaw, gdyż zwiększona ilość monocytów w rozmazie jest bardzo niewielka i raczej bez znaczenia klinicznego. Taki stan może być stałym następstwem przebycia zakażenia wirusem cytomegalii.