Jakie są przyczyny tężyczki?

witam mam tężyczke , moje pytanie jakie mogą być przyczyny tężyczki ? jakie suplementy brać ? jakie badania powinienem jeszcze wykonać ? piłem dużo kawy czy to od spożycia dużej ilości kawy ? z góry dziękuje

Lek. Wojciech Zygmunt

Przyczynami tężyczki najczęściej jest niedoczynność przytarczyc (np. spowodowana ich dodatkowym wycięciem podczas operacji tarczycy), jak również zaburzenia wchłaniania jelitowego wapnia i niedobór witaminy D. Należy zawsze wykluczuć również nadmierne wydalanie wapnia z moczem (które może być spowodowane stosowaniem leków moczopędnych). Tężyczka również często występuje u osób histerycznych - hiperwentylacja spowododowana zdenerwowaniem u tych osób może doprowadzić do objawów tężyczki. W diagnostyce tężyczki oprócz oznaczenia wapnia całkowitego i zjonizowanego, powinno oznaczyć się stężenie albumin, PTH oraz aktywnych metabolitów witaminy D3. Ewentualna suplementacja wapnia powinna być uzgodniona z lekarzem. Pozdrawiam i życzę zdrowia.