Kaszel i katar u 2-latki

Witam, Moja córka (2 latka) ma od 3 tygodni kaszel na zmianę z katarem. W ciągu dnia jakoś sobie radzimy ale w nocy jest gorzej. Prawie każdy napad kaszlu kończy się wymiotami i wtedy jest spokojniej. Lekarze ciągle pytają jaki to kaszel - trudno stwierdzić jednoznacznie ale wydaje mi się, że mokry. Według mnie to zatkane zatoki są główną przyczyną kataru a następnie kaszlu. Jak mogę pomóc dziecku? Każda wizyta u pediatry kończy się przepisaniem antybiotyku - przy czystych oskrzelach i płucach.

Magdalena StusiĹska

Witaj,
być może przyczyną kaszlu nie jest infekcja, ale refluks. Warto zaobserwować, czy kaszel nasila się po posiłkach i czy dziecko nie je tuż przed położeniem się spać.
Jeśli przyczyną są zatoki- warto sprawdzić czy nie występują wady anatomiczne jak np. skrzywiona przegroda nosa. Pomóc może tez płukanie nosa roztworami soli, dostępnymi w aptekach.