Kiedy powinnam założyć krążek antykoncepcyjny?

Witam. 6 grudnia miałam miesiączke. Stosunek z " przygodą" miałam 12 grudnia. 13go zażyłam tabletke escapelle. Miesiączka obfita przyszla 19 grudnia i wtedy też byłam u swojego lekarza. Kiedy zalożyć krążek antykoncepcyjny? Lekarz o ile dobrze pamietam( w silnym stresie bylam i nie dopytałam-moja wina) mówił ze za tydzień czylo 26 grudnia a w ulotce pisze ze 1 dnia miesiączki Co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

krążek antykoncepcyjny najlepiej jest zakładać pierwszego dnia miesiączki. Wówczas będzie on działał od momentu założenia i nie będzie potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia.

Istnieje również możliwość aplikacji krążka między 2. a 5. dniem cyklu miesiączkowego, jednak w takiej sytuacji należy zadbać o dodatkową antykoncepcję (np. w postaci prezerwatywy). Jeśli założy Pani krążek w dowolnym dniu cyklu, to ochrona nie będzie pełna. Proszę więc ponownie skontaktować się z lekarzem i dopytać o szczegóły.

Nasi eksperci udzielali już odpowiedzi na podobne pytania. Zachęcamy do zapoznania się z nimi:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/umieszczenie-w-pochwie-pierwszego-krazka-antykoncepcyjnego,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dzien-cyklu-a-rozpoczecie-stosowania-krazka-antykoncepcyjnego,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-zalozyc-krazek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.