Kiedy, przed i po miesiączce, można uprawiać seks?

Chciałabym się dowiedzieć w jakich dniach przed i po miesiączce można uprawiać seks.

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

W praktyce bepiecznie (czyli aby nie zajść w ciążę) można współżyć w dni niepłodne. Zazwyczaj, przy w pełni regularnych cyklach - np. zawsze 28 dni - przyjmuje się zasadę, że dni niepłodne występują od 13 dnia przed miesiączką do miesiączki i ok. 7 dnia od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Za dni płodne uznaje się 7 (9) dni przed owulacją, dzień owulacji + 1(2) dni.

Ważne by umieć rozpoznać dni płodne u siebie - można to uzyskać poprzez mierzenie temparatury w pochwie (met. termiczna), poprzez obserwowawnie śluzu szyjkowego lub wykonując testy owulacyjne dostępne w aptece.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.