Łagodna dysplazja gruczołu piersiowego: jakie są rokowania?

Mam 36 lat. W dniu 18.02.2011 roku zgłosiłam się do poradni badania piersi, ponieważ wykryłam sobie w lewej piersi guzka. Pan doktor na wizycie mnie zbadał i skierował na USG piersi, wynik: W gruczole piersiowym lewym na godz. 11-tej struktura hypoechogeniczna o wymiarach 12mm x 8mm. Poza tym innych zmian ogniskowych nie wykazują. Po USG miałam zrobioną biopsję ciękoigłową. Po odebraniu wyniku poszłam do lekarza onkologa, który napisał mi informację o wyniku: Lp 97-98III Obraz cytologii przemawia za łagodną dysplazją gruczłów piersiowych. Bardzo proszę o informacje, co to znaczy, bo nie rozumiem i bardzo się martwię. Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Łagodna dysplazja gruczołu sutkowego jest łagodną zmianą miąższu piersi określaną jako mastopatia.
Mastopatia jest częstą przyczyną zmian organicznych stwierdzanych u kobiet w wieku rozrodczym. Dość często bywa przyczyną dolegliwości bólowych.
Zazwyczaj wymaga jedynie obserwacji co 6-12 miesięcy. Sama mastopatia nie stanowi zagrożenia dla zdrowia kobiety, jak również nie zwiększa ryzyka rozwoju raka piersi, jednakże konieczne jest regularne kontrolne badanie USG ze względu na fakt utrudnionego wykrywania innych zmian organicznych piersi.
Proponuję pozostać pod opieką onkologa.

Redakcja abcZdrowie.pl