Moczenie u chorego na Alzheimera

Witam! Mam 82 letniego dziadka, który moczy się w nocy i nieraz w dzień. Najlepszym rozwiązaniem byłoby założenie pampersa, ale niestety to niemożliwe. Dziadek najlepiej całe dnie leżałby w łóżku i bawiłby się swoim członkiem. Założenie pampersa nie ma sensu, bo dziadek go ściąga podczas zabawy. Robi to od kilku lat - tyle co ja zauważyłam, bo opiekuję się nim. Dziadek ma prostatę i Alzheimera. Nie wiem, co można zrobić, żeby sobie pomóc - ciągłe przebieranie i pranie.

MĘŻCZYZNA, 82 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!
Moczenie nocne jest niestety stosunkowo częstym objawem choroby Alzheimera. Opisywane objawy są zatem efektem postępowania zaburzenia, na które nie mamy za dużego wpływu. W przypadku częstego problemu mokrych prześcieradeł najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie pieluchomajtek. Należy spróbować porozmawiać z dziadkiem i być może go do nich przekonać. Problem masturbacji to zupełnie inna kwestia. Osoby starsze leżące całe dnie w łóżku nie mają zapewnionych zbyt wiele atrakcji. Stymulacja członka najwyraźniej dalej daje dziadkowi wiele satysfakcji. Może warto zaproponować dziadkowi inne zajęcie, np. krzyżówki. Niestety w Pani zapytaniu znajduję zbyt mało informacji na temat stanu ogólnego dziadka, jego kondycji fizycznej i psychicznej, by móc udzielić szerszej odpowiedzi. Na więcej pytań na pewno będzie mógł odpowiedzieć lekarz prowadzący.
Pozdrawiam

0

Proszę skonsultować się z lekarzem, tego typu zachowania są dość charakterystyczne w przebiegu tej choroby, a lekarz powie co należy robić.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak żywić dziadka chorego na Alzheimera?

Dzień dobry, mój dziadek ma chorobę alzheimera, która bardzo szybko postępuje. Czytam o tym dużo w sieci i piszą, że nie tylko leki są ważne, ale także dieta. Problem jest w tym, że dziadek miewa swoje nastroje i czasem trudno jest go przekonać do posiłku. Co zrobić w takiej sytuacji? Na siłę przecież nie możemy go karmić...
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Trudności z jedzeniem w chorobie Alzheimera często związane są z jej zaawansowaniem. Wiadomo,że w przebiegu tej choroby dochodzi do zaburzeń pamięci, ale pacjenci mają również inne objawy, które wpływają na postrzeganie świata-pojawia się problem z rozpoznawaniem przedmiotów, umiejętnością ich używania (np.jak użyć łyżki), także problemy z rozpoznawaniem smaków. Można spróbować urozmaicić dietę, stosować bardziej konkretne smaki, zmienić konsystencję pokarmów -czasami pacjent ma problem z pogryzieniem i połknięciem jedzenia bo buzia "zapomina" jak to zrobić, warto spróbować miksować jedzenie, podawać papki lub konsystencje zbliżone do kisielu, budyniu. Jeżeli takie problemy z jedzeniem często się powtarzają ważne jest w miarę możliwości kontrolowanie wagi. Podawanie płynów żeby pacjent się nie odwodnił, jeżeli jest problem z przełykaniem płynów, można je zagęszczać. W aptekach dostępne są suplementy diety (Nutridrink), ich wartość kaloryczna jest taka,że mogą zastąpić jeden posiłek, np.podwieczorek, drugie śniadanie.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak postępować z osobą chorą na Alzheimera?

Moja babacia ma Azheimera. Nie można już w ogóle się z nią porozumieć, bo nic nie pamięta. Nie poznaje mnie. Boimy się zostawiać otwartych drzwi domu, bo potrafi wyjść i nie wiemy, czy będzie potrafiła wrócić. Jak postępować z osobą chorą na tę chorobę? Jak pomóc jej w codziennym funkcjonowaniu?
KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu

Dzień dobry, to co najważniejsze proszę na ubrania babci wszyć metki z adresem i numerem telefonu do opiekuna. Wtedy nawet jak wyjdzie łatwiej będzie osobą obcym jej pomóc. Niestety w tej chorobie stan się nie poprawia i warto pomyśleć o stałej osobie do opieki nad babcią lub specjalistycznym ośrodku.
Pozdrawiam A. Pacia

0

Postępowanie jest zawsze indywidualne, ponieważ osoby z chorobą Alzheimera mają różne trudności z pamięcią i rozpoznawaniem otoczenia. Na pewno warto stworzyć tzw.otoczenie terapeutyczne, czyli zniwelować wszelkie zagrożenia - zabezpieczyć okna i drzwi, nie zostawiać na gazie garnków, usunąć np.dywaniki, o które łatwo się potknąć. Ponieważ osoby z zaburzeniami pamięci zwykle pamiętają to co było dawno, to warto w najbliższym otoczeniu ustawić zdjęcia członków rodziny, omawiać różne wydarzenia z przeszłości. Proszę natomiast na siłę nie wykazywać,że pamięć tej osoby jest zaburzona. Jeżeli np. babcia mówi do Pani imieniem swojej córki, proszę spokojnie powiedzieć: babciu, to ja Ania, Twoja wnuczka. I zostawić temat, nawet jak babcia sprawia wrażenie,że uważa inaczej. Proszę w miarę możliwości wspólnie spożywać posiłki, rozmawiać spokojnym głosem o codziennych sprawach. Warto w miejscu zamieszkania poszukać grupy wsparcia dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera i wziąć udział w takim spotkaniu, dostarczy wielu cennych informacji.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty