Na co wskazują czerwone plamy na podniebieniu?

Mam dziwne czerwone plamy na podniebieniu i w dodatku boli mnie gardło , co to może być?
KOBIETA, 18 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Z tym problemem najlepiej udać się w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego lub laryngologa. Dzięki bezpośredniemu badaniu lekarz będzie mógł stwierdzić, z czego wynikają te dolegliwości i co za nie odpowiada, aby dobrać jak najlepsze leczenie.

Ból gardła oraz czerwone plamy na podniebieniu mogą sugerować wiele różnych schorzeń. Dość często oznaczają wirusową lub bakteryjną infekcję gardła. Możliwe, że są to początki anginy. Oprócz podanych dolegliwości pacjent może odczuwać również w przebiegu tej choroby bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe oraz podwyższoną temperaturę. Anginę przeważnie leczy się przy pomocy antybiotyków. Kuracja może trwać od kilku do kilkunastu dni. Więcej na temat tego schorzenia można przeczytać na portalu abcZdrowie.pl: https://portal.abczdrowie.pl/angina-przyczyny-objawy-powiklania https://portal.abczdrowie.pl/angina

Proszę jednak pamiętać, że angina to tylko jedna z możliwości. Tego typu objawy często występują również w przebiegu innych chorób, np. zakażeń grzybiczych czy chorób zatok. Dlatego proszę nie odkładać wizyty u lekarza w czasie, tylko jak najszybciej rozpocząć diagnostykę oraz leczenie pod okiem specjalisty. Do czasu wizyty u lekarza proszę pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody. Dolegliwości bólowe mogą łagodzić również różne domowe sposoby, np. ziołowe płukanki np. z szałwii.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.