Na co wskazują te guzki za uchem po gorączce?

Witam miałam 3 dni goraczke po 38 później mnie wysypało czerwone plamy a od 3 dni zauważyłam 2 male guzki za uchem co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

dwa małe guzki, które Pani zauważyła, to najprawdopodobniej powiększone węzły chłonne. Węzły chłonne powiększają się nie tylko w przebiegu groźnych chorób, ale także podczas infekcji. Następnie stopniowo zmniejszają się samoistnie, choć stan ten może utrzymywać się nawet kilka miesięcy.

Zachęcamy Panią do wizyty u lekarza rodzinnego. Objawy, które Pani opisała są bardzo podobne do objawów trzydniówki (określanej również jako rumień nagły). Choć choroba ta najczęściej dotyka najmłodszych, to zdarza się, że może wystąpić również u osoby dorosłej. Charakterystyczne objawy trzydniówki to wysoka gorączka, po której pojawia się wysypka.

Podobny przebieg ma również mononukleoza – gorączka, powiększone węzły chłonne, spadek apetytu, wysypka, często również ból gardła, bóle mięśni i stawów oraz silne zmęczenie. W celu postawienia diagnozy trzeba jednak udać się do lekarza.

Inne pytania o podobnej tematyce znajdują się tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiany-skorne-i-trzydniowa-goraczka-u-4-miesiecznego-dziecka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znacza-te-powiekszone-wezly-chlonne-szyi-oraz-goraczka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/goraczka-i-swedzaca-wysypka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.