Nadmiernie wyprostowany kręgosłup szyjny

Witam. Mam 30 lat i jestem młodą mamą. Mam problem z bólami w klatce piersiowej, drętwieniem kończyn i ust. Poszłam z tym do kardiologa, podejrzewał niedomykalność zastawki - badanie jednak wykluczyło wadę serca. Kardiolog powiedział, że moje problemy mogą mieć związek z kręgosłupem. Tydzień temu w nocy okazało się, że nie mogę wstać do dziecka w nocy, bo mam takie zaburzenia równowagi, bolała mnie głowa i szyja, co chwilę odczuwałam jakby mrowienie od karku, przez płatki uszu do żuchwy, serce waliło jak oszalałe. Czułam się do tego stopnia źle, że zciągnęłam w nocy mojego męża z drugiego krańca Polski. Następnego dnia zataczałam się jak pijana i bolała mnie szyja. Poszłam do lekarza, zlecił podstawowe badania (wyszły w normie) oraz zdjęcie kręgosłupa szyjnego - tu w opisie napisano: "Kręgosłup szyjny nadmiernie wyprostowany, poza tym prawidłowy". Proszę o poradę - czy mam iść za zaleceniem lekarza ogólnego - żeby nie myśleć o chorobie, bo nic mi nie jest? Dodam, że dziś piąty dzień, a mnie kręgosłup nadal boli, ciężko jest mi się ułożyć do snu, gdy stałam podczas mszy w kościele, bardzo mnie bolała szyja i myślałam, że zemdleje... Gdy wieszałam firanki na święta, to zasłabłam i dosyć często robi mi się słabo i duszno (moja mama ma chore serce i chorobę zwyrodnieniową - ta druga bardzo wcześnie się u niej pojawiła - nie wiem, czy to dziedziczne - mam też za uchem od dawien dawna malutki guzek - moja mama ma go dokładnie w tym samym miejscu). Dziękuję i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Z pewnością nie można powiedzieć, że nic Pani nie jest, zważywszy na opisywane przez Panią dolegliwości. Mogą one wynikać ze zniesienia lordozy szyjnej (czyli wyprostowania fizjologicznej krzywizny kręgosłupa w jego odcinku szyjnym). Powodować to może zmiany w dopływie krwi do krążenia mózgowego (stąd pojawiać się mogą zaburzenia równowagi, zasłabnięcia) oraz ucisk na przebiegające tam nerwy (stąd zaburzenia czucia, mrowienie, drętwienie kończyn). Oprócz tego, stan taki predysponuje do rozwoju zmian zwyrodnieniowych.

Ze względu na ból kręgosłupa, zaburzenia czucia, problemy z równowagą powinna koniecznie skonsultować się Pani z neurologiem. Po zbadaniu Pani, zleci on dalsze postępowanie. Być może konieczne będzie wykonanie rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego kręgosłupa, który dokładnie zobrazuje istniejące tam ewentualne zmiany.

Jeśli chodzi o "guzek" za uchem, to powinna go Pani pokazać lekarzowi. Najprawdopodobniej jest to zmiana łagodna bądź np. węzeł chłonny, który uległ powiększeniu dawno temu (podczas infekcji) i nie wrócił do pierwotnych, niewyczuwalnych wymiarów. Nie można tego jednak stwierdzić na podstawie samego opisu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.