Nawrót łysienia plackowatego u mężczyzny

od okolo1,5 mies cierpie na lysienie plackowate. byłem u dermatologa dostalem 2 masci(protopic0,1 na wieczór i Cutivate 0,05 mg) lecz i one nie przyniosly zamierzonego egektu. Dodam iż prawdopodobnie cierpie na niedoczynność tarczycy(podwyzszone tsh 6.39) ft3 i ft 4 w normie,, dostalem od lekarza endokrynologa leki eutyrox 25mg i selen z witamina e. Wspomne iż kiedyś cierpiałem na lysienie plackowate, i teraz po paru latach choroba nawrocila sie..wlosy wypadaja mocno, co robic?

Dzień dobry,

Łysienie plackowate ma etiologię autoimmunologiczną, podobnie jak większość przypadków niedoczynności tarczycy, dlatego niekiedy oba tany współistnieją ze sobą. . W Pana przypadku ważne jest wyeliminowanie stresu (o tyle, o ile jest to możliwe), ew. zlokalizowanie wewnątrzustrojowych ognisk zakażenia, które mogą również być przyczyna nawrotu choroby. Proszę dodatkowo wykonać oznaczenia morfologii krwi, stężenia żelaza i ferrytyny. W przypadku niedoboru żelaza/niskiego poziomu jego zapasów = niskie stężenie ferrytyny, konieczne będzie jego wyrównanie. Jeśli przepisane leki są nieskuteczne, to warto dopiero bezwzględnie po ocenie i konsultacji lekarskiej (konieczna jest m.in. ocena nasilenia zmian) rozważyć w leczeniu immunoterapię kontaktową, minoksydyl, ew. cygnolinę, cyklosporynę A oraz PUVA.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz