Niedokrwistość mikrocytarna niedobarwliwa

Bardzo proszę o interpretację mojego badania krwi. Kobieta, lat 32. Krwinki białe (WBC) - 6,28 tys., krwinki czerwone (RBC) - 4,84 mln, hemoglobina - 11, hematokryt - 34,4%, MCV - 71,1, MCH - 22,7, MCHC - 32, RDW-SD - 39,5, RDW-CV - 15,9%. Opis: dość znaczna mikrocytoza, dość znaczna poikilocytoza, nieznaczna hypochronia. Będę wdzięczna za pomoc. Monika C.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik morfologii wskazuje na niedokrwistość (anemię) mikrocytarną niedobarwliwą. Najczęstszą jej przyczyną jest niedobór żelaza, do którego dochodzi np. przy obfitych miesiączkach, stosowaniu diety ubogiej w ten pierwiastek, w krwawieniach z przewodu pokarmowego.

Z wynikiem powinna udać się Pani do lekarza, który zlecił wykonanie badania. Być może konieczne będzie wykonanie dodatkowych analiz. Najprawdopodobniej będzie Pani musiała przyjmować doustnie preparat żelaza. Ważne jest też stosowanie diety bogatą w ten pierwiastek oraz w witaminę C.

Pozdrawiam.