Otyłość - co może zrobić nastolatka?

Mój wzrost to 1,50, ważę 63 kg i mam 16 lat. Ciągle jestem w ruchu, dużo jeżdżę na rowerze i spaceruję. Jem 5 posiłków dziennie (pomiędzy zdarza się jakiś owoc, bądź jogurt). Ograniczyłam je do 3 dziennie, jednak to i tak nic nie dało. Moja waga waha się między 60 a 63 kg. W mojej rodzinie nie było takich problemów. Jestem w pełni zdrowa. Proszę o pomoc, bo nie wiem co jest nie tak. Serdeczne dziękuję. Załamana.

Witaj,

Twoja waga jest rzeczywiście za wysoka - występuje u Ciebie otyłość. W tej sytuacji w pierwszej kolejności powinnaś umówić się do lekarza pediatry / rodzinnego, aby wykluczyć chorobowe przyczyny otyłości. Najprawodpodobniej dostaniesz skierowanie do endokrynologa. Jeżeli jednak nie zostaną zdiagnozowane chorobowe przyczyny Twoich nadmiernych kg zachęcam Cię do umówienia się z dietetykiem, który szczegółowo przeanalizuje Twój jadłospis, Twoje zapotrzebowanie energetyczne, aktywność fizyczną i na tej podstawie da Ci konkretne wskazówki. Przed wizytą u dietetyka dobrze byłoby gdybyś przez kilka dni (ok. 4) spisała wszystko, co jesz i pijesz (ważna wielkość porcji oraz godzina posiłku).

Dzięki pełnemu obrazowi łatwiej będzie dietetykowi określić przyczynę i ułożyć dla Ciebie plan dietetyczny, dzięki któremy tych kg będzie ubywać. Oczywiście o wszystkim porozmawiaj z rodzicami i poproś o wsparcie.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia