Pierwsza tabletka wzięta w trakcie plamienia. Czy ochrona jest skuteczna?

Zaczynam brać tabletki antykoncepcyjne. Wiem, że powinnam zacząć je stosować pierwszego dnia cyklu. Wczoraj pojawiło się u mnie plamienie, typowe dla pierwszego dnia okresu. Wzięłam więc tabletkę. Z tym, że dzisiaj nie było ani plamienia, ani krwawienia. Czy dobrze zrobiłam biorąc tą tabletkę? Czy antykoncepcja jest skuteczna?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Pierwszą tabletkę pierwszego opakowania należy przyjąć w pierwszym dniu cyklu. Jeżeli Twoje miesiączki zwykle zaczynają się plamieniem, to dobrze postąpiłaś przyjmując ją tego dnia.
Zanik krwawienia może być spowodowany rekcją organizmu na przyjętą dawkę hormonów. Jeżeli masz jednak podejrzenia, że plamienie było plamieniem dodatkowym, międzymiesiączkowym, dla całkowitej pewności radziłaby stosować dodatkowe metody zabezpieczenia  przez najbliższych 7 dni.

Pozdrawiam