Plastry antykoncepcyjne - czy leki obniżają ich skuteczność?

Witam. Mam pytanie odnośnie leków osłabiających działanie plastrów: 1. Czy apap wpływa na działanie tego typu antykoncepcji (znalazłam w internecie, że paracetamol wpływa przy dużej ilości łykania - mnie chodzi o sporadycznie branie apapu na np. ból głowy) 2. Leki zawierające omeprazol (w moim przypadku Gastrokaps na wrzody żołądka) 3. Suplementy diety (np. "vital B"). Bardzo proszę o pomoc i objaśnienie mi tej kwestii, gdyż wizytę mam dopiero za 2 miesiące u swojego lekarza. Będę wdzięczna za szybką odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Preparaty wymienione przez Panią nie obniżają skuteczności plastrów antykoncepcyjnych.
Faktycznie, paracetamol w zwiększonej ilości może osłabić działanie, dlatego lepiej jest stosować  ibuprofen lub jego pochodne.

Jeżeli chodzi o omeprazol też nie wykazano wpływu na osłabienie efektów antykoncepcyjnych.

Interakcje pomiędzy tabletkami czy plastami antykoncepcyjnymi mogą zachodzić pomiędzy niektórymi lekami z grupy antybiotyków, przeciwgrzbiczych, przeciwwirusowych, przeciwpadaczkowych,  jak i zawierających wyciąg z dziurawca.

Pozdrawiam!