Podejrzenie celiakii a objaśnienie wyniku histopatologicznego

Dzień dobry, proszę o objaśnienie wyników badania hist-pat. Podejrzenie celiakii. Fragmenty błony śluzowej dwunastnicy ze skąpym naciekiem zapalnym z komórek limfoidalnych w podścielisku. Cech skrócenia kosmków jelitowych oraz zwiększenia liczby limfocytów śródnabłonkowych powyżej 25/100 enterocytów (norma wg klasyfikacji Marsh-Oberhuber) nie stwierdza się. O czym świadczy naciek zapalny? Drugie pytanie: czy są jakieś wiarygodne badania w kierunku rozrostu bakteryjnego w jelicie cienkim?

Piotr Pilarski

Naciek zapalny może świadczyć o infekcji przewodu pokarmowego.

Pozdrawiam.