Podwiązane jajniki i obawa o ciążę

14 lat temu podwiązałam jajowody u lekarza. Czy jest możliwość teraz zajścia w ciążę? Proszę o odpowiedź pilną i z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Podwiązanie jajowodów to potoczne określenie zabiegu sterylizacji kobiety, który można wykonać na kilka sposobów. Każdy z nich wiąże się z możliwością niepowodzenia, która jest jednak bardzo niska. Tym bardziej, jeśli przez 14 lat nie doszło do zapłodnienia. Nigdy jednak takiej możliwość nie można do końca wykluczyć, dlatego jeśli ma Pani wątpliwości- proszę wykonać test ciążowy. Jeżeli istotnie doszło do zapłodnienia, ryzyko ciąży pozamacicznej jest daleko większe niż normalnie, a jest to bardzo poważne powikłanie, które potencjalnie zagraża Pani zdrowiu i życiu. Dlatego bardzo ważne jest wczesne wykrycie ciąży i następnie kontrola jej położenia przy pomocy USG.

Pozdrawiam serdecznie!