Problemy ze snem oraz niechęć do pracy

Witam. Od kilku tygodni mam problem z porannym wstawaniem - nie mogę zmusić się, by wstać z łóżka, na samą myśl o pójściu do pracy odechciewa mi się żyć i odwlekam ten moment tak długo, jak to możliwe. W pracy mam trochę stresów, ale to nic nowego - do tej pory nie miałam z tym problemu, ale czuję się coraz bardziej zmęczona. Poza tym budzę się w nocy, czasem o 1:30 lub 2:00 i nie wiem, czy już wstawać, czy nie. Potem nie mogę zasnąć, a rano morzy mnie sen. Co robić?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Niestety, drogą wirtualną nie da się stwierdzić, co Pani dolega i co jest przyczyną Pani problemów ze snem. Przyczyn może być wiele, np. stres związany z pracą, przemęczenie, zaburzenia lękowe, depresja, zespół chronicznego zmęczenia, zaburzenia hormonalne itp. Na początku szuka się zwykle źródeł problemów w ciele, czyli sugerowałabym wykonać przynajmniej podstawowe badania, by sprawdzić, czy Pani wyniki są w porządku. Jeżeli lekarz nie znajdzie niczego, co uzasadniałoby Pani problemy ze snem i zmęczenie, wówczas trzeba będzie przyjrzeć się Pani psychice. Proszę nie bagatelizować swojego pogarszającego się samopoczucia i udać się do lekarza. Być może konieczna też będzie wizyta w poradni leczenia zaburzeń snu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Może cierpieć Pani na depresję. Proszę skonsultować się z doświadczonym lekarzem psychiatrą, a jeżeli diagnoza depresji zostanie potwierdzona, rozpocząć także psychoterapię. Im szybciej zacznie się Pani leczyć, tym szybciej odzyska Pani kontrolę nad życiem. Warto także udać się do lekarza ogólngo i zrobić niezbędne badania, aby wykluczyć ewentualne czynniki biologiczne.