Problem ze snem u 40-latka

Mam problemy ze snem.Nie utożsamiam przyczyn z depresją. Oczywiście myślę o przyszłości, ewentualnych konsekwencjach utraty pracy, ale nie są to myśli obsesyjne. Zasypiam szybko. Pierwsze 3-4 godziny snu są głębokie, jednak po tym czasie następuje przebudzenie i tu zaczyna się problem. Do rana próbuję zasnąć. Czasem się to udaje, kilkakrotne usypianie i budzenie, czasem tylko przewracanie na łóżku bez zaśnięcia, pojawiają się negatywne,obsesyjne myśli które nie pozwalają mi zasnąć. Proszę o radę

Depresja to nie reakcja na problemy. To często choroba uwarunkowana biologicznie, która może wystąpić u osoby nie mającej obiektywnych sytuacyjnych przyczyn.

Witam
Zamiast " przewracać się na łóżku", zmuszać do zaśnięcia ( z marnym skutkiem), lepiej zrobić sobie herbatę z melisy ( działa uspokajająco), wziąć książkę i pozwolić sobie na godzinkę lektury. może sen sam przyjdzie. Może Pn również zastosować sobie relaks rozluźniający mięśnie ( wycisza, uspokaja psychicznie, działa nasennie - szczególnie po pewnym ćwiczeniu)
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak

Czy wydarzyło się ostatnio coś ważnego lub trudnego w Pana życiu, z czym mógłby Pan to łączyć? Jakaś zmiana albo stres? Czy był juz podobny okres w Pana życiu? Czy ma Pan jakieś inne niepokojące objawy?
Może warto także skonsultować się z lekarzem psychiatrą- nie tylko będzie mógł postawić diagnozę (po dokładnym badaniu i wywiadzie), ale także zaproponować wspierająco farmakoterapię i skierować na psychoterapię. Podobne objawy mogą być nastepwstwem trudności emocjonalnych, przemęczenia czy stresu. Mogą jednak także być sygnałem rozpoczynających się zaburzeń np z kręgu depresji.