Proszę o wyjaśnienie wyników rezonansu kręgosłupa

Proszę o wyjaśnienie wyników RM mojego Ojca. Ma 73 lata. Wizyta u specjalisty (ortopeda, neurolog) - dopiero za miesiąc. "Badanie MRI odcinka lędźwiowego kręgosłupa w obrazach T-1 i T-2-zależnych, w projekcjach osiowych i strzałkowych. Wyprostne ustawienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Umiarkowane torbielowate poszerzenie przestrzeni pajęczynówki na pograniczu lędźwiowo-krzyżowym/wariant rozwojowy. Wielopoziomowe zmiany degeneracyjne krążków m/k pod postacią obniżenia wysokości i intensywności sygnału w obrazach T2-zaleznych. Na poziomie L2L3 widoczna "płaska" niewielka pośrodkowo-prawoboczna protruzja krążka m/k z objawami przerwania pierścienia włóknistego, z niewielkim uciskiem worka oponowego. Na poziomie L3/L4 widoczne szerokie uwypuklenie zarysów krążka m/k o charakterze "bulging-disc" modelujące worek oponowy i nieco zwężające otwory międzykręgowe z umiarkowanym uciskiem prawego korzenia rdzeniowego. Na poziomie L4/L5 widoczny rozległy " bulging-disc" krążka m/k uciskający worek oponowy oraz wespół ze zwyrodnieniową osteofitoza krawędzi tylno-dwubocznych, korzenie rdzeniowe w obrębie otworów międzykręgowych. Do ich ucisku nieco przyczyniają się ponadto zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych. Brzeżna zwyrodnieniowa osteofitoza krawędzi również przednich trzonów tych kręgów. Stożek rdzenia i włókna ogona końskiego o prawidłowej intensywności sygnału." Pozdrawiam i z góry dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Rozumiem ze przyczyną wykonania tego badania były dolegliwości bólowe... W badaniu wskazano m.in. na nasilone wpuklenie krążka międzykręgowego ("dysku") w obrębie przestrzeni L2-L3 odcinka lędźwiowego kręgosłupa, uwypuklenia (o mniejszym nasileniu) w obrębie przestrzeni L3-L4 oraz L4-L5, które wraz ze zmianami wytwórczymi kostnymi, mogą być odpowiedzialne za dolegliwości bólowe poprzez ucisk na nerwy.

Pozdrawiam

Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem bólu.
Jedna z częstszych przyczyn jest choroba dysku (krążka międzykręgowego). Wysunięcie dysku może być przyczyną bólu ostrego (tzw. “wypadniecie dysku”) lub przewlekłego (zmiany degeneracyjne dysku).
Drugą częstą przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa, szczególnie u osób powyżej 60-go roku życia jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego.
Źródłem bólu kręgosłupa mogą być też choroby pozostałych struktur wchodzących w skład kręgosłupa; zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa (15-25%), stawów krzyżowo-biodrowych (20-30%), oraz tkanki okołokręgosłupowej; ścięgna, więzadła i mięśnie otaczające kręgosłup.

Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru bólu, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.