Proszę o wyjaśnienie wyniku histopatologicznego - Carcinoma lobulare infiltrans mammae

Witam. Uprzejmie proszę o wyjaśnienie wyniku histopatologicznego mojej mamy. Wiek 59 lat. Carcinoma lobulare infiltrans mammae. Naciek raka w miejscu największego zasięgu zbliża się do podstawy preparatu operacyjnego na odległość 4 mm, wnika w podstawę brodawki sutkowej. Węzły chłonne z przerzutami raka 5/13 w tym strażnik z przerzutem raka 1/1. Węzeł szczytu pachy bez przerzutu raka 0/1. (A-G). Mamie odjęto jedną pierś. Chciałabym wiedzieć, jaki to jest stopień zaawansowania nowotworu i czy został on wycięty cały? Proszę też o napisanie, jakie są rokowania i statystyczne czasy przeżycia w takich przypadkach - jeśli to możliwe. Dziękuję bardzo.
ponad rok temu

Witam serdecznie,

Przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi.

U Pani Mamy stwierdzono raka zrazikowego piersi (jeden z podtypów histologicznych raka piersi). Co do określenia stopnia zaawansowania - stadium II (od I do IV). Rak został wycięty w całości. Z powodu przerzutów do węzłów chłonnych konieczna będzie chemioterapia. Dodatkowo z pewnością będzie do rozważenia hormonoterapia, po uzyskaniu wyników dotyczących receptorów dla estrpgenów i progesteronu oraz tzw. HER-2.

Rak piersi jest chorobą o poważnym rokowaniu, istnieje także wiele czynników, które rokują pozytywnie i negatywnie. O rokowaniu decydują m.in. stopień zaawansowania (to już wiemy), przerzuty do węzłów chłonnych (obecność przerzutów pogarsza rokowanie), obecność receptorów dla estrogenów i progesteronu (pozytywnie polepszają rokowanie), obecność HER 2 (pozytywne pogarsza rokowanie) oraz wiek.

Ze względu na zróżnicowanie raka piersi myślę, że nie warto opierać się na statystycznych procentach dotyczących rokowania. Ogólnie udaje się wyleczyć ok. 65% kobiet, które zapadły na raka piersi. Istotne jest pozytywne nastawienie do walki z chorobą.

Pozdrawiam serdecznie