Przeszczep wysp trzustkowych w leczeniu cukrzycy typu I u dziecka

Mój syn ma 8 lat, od 1,5 roku choruje na cukrzycę typu 1. Jest na pompie insulinowej. Wiadomo, że ma gorsze dzieciństwo niż jego rówieśnicy. Chciałbym się dowiedzieć, na ile realne jest przeprowadzenie przeszczepu wysp trzustkowych i czy ten zabieg jest bezpieczny i skuteczny. Czy po takim zabiegu byłby zdrowy?

MĘŻCZYZNA, 40 LAT ponad rok temu

Wpływ cukrzycy na płodność

Cukrzyca to groźna choroba, który wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. A jak choroba ta działa na płodność? Obejrzyj film i sprawdź to.

Witam!
Na dzień dzisiejszy optymalną metodą leczenia cukrzycy t. 1 jest odpowiednia insulinoterapia. W przypadku dzieci pompa insulinowa. Rozumiem, że choroba stanowi znaczne ograniczenie dla dziecka, jednakże przeszczep wysp trzustkowych obecnie nie jest doskonałą metodą leczenia. Stosuje się ją głównie z 2 wskazań: napadów niedocukrzenia niemożliwych do opanowania oraz nefropatii cukrzycowej. Sam przeszczep jest obarczony ryzykiem odrzucenia przeszczepu, w związku z tym chorzy muszą nieustannie przyjmować leki obniżające odporność celem zapobiegnięcia temu powikłaniu. Myślę, że dziecko musi nauczyć się żyć z cukrzycą, a wówczas będzie mogło korzystać z życia na poziomie bliskim rówieśnikom. Pozdrawiam serdecznie!

0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty