Przybranie na wadze w ciągu 3. tygodni a nieleczona niedoczynność tarczycy

Witam. Mam takie pytanie. Od 3 tygodni ćwiczę. fakt, że nie codziennie ale minimum 3 razy w tygodniu. Są to cwiczenia w domu typu fitness oraz jazda na rowerze. Choruje od kilku lat na niedoczynność tarczycy. Przyznam się, że lecze się na własną rękę ponieważ od około 3 lat nie byłam u specjalisty. MOja waga przez dłuższy czas utrzymywała się, było to 57kg przy wzroście 160. Zanim zaczełam brać tabletki ważyłam 63. Obecnie przez 3 tyg przytyłam do 62. Codziennie spożywam około 1500 kcal.

Witam serdecznie!
Zapotrzebowanie energetyczne zależy m.in. od płci, wieku, wzrostu, masy ciała, aktywności fizycznej i stanu zdrowotnego. Ciężko bez tych danych ustalić prawidłową kaloryczność diety. Poniżej podam Pani kilka istotnych wskazówek dotyczących prawidłowego żywienia, szczególnie dla osób z niedoczynnością tarczycy.
1. Regularne 5-6 posiłków dziennie o stałych porach co około 2-3h. Dzięki temu uniknie Pani napadowi głodu.
2. Proszę pamiętać o śniadaniu które daje energię na cały dzień. Obiad powinien stanowić danie główne, a kolacja (nie później niż 2h przed snem) lekkie i niskokaloryczne.
3. Jeśli ma Pani ochotę na przekąski proszę wybierać te małokaloryczne tj. owoce, warzywa, jogurty naturalne. Najwięcej ukrytych kalorii jest w daniach typu fast-food i słodyczach. Np. jeden pomidor to około 30 kcal, a jeden 50 g batonik może mieć około 200 kcal.
4.Warto zwiększyć aktywność fizyczną np. przez częste spacery, jazdę na rowerze czy ćwiczenia gimnastyczne.
5. Jeśli choruje Pani na niedoczynność tarczycy, to z zalecam dietę z eliminacją substancji goitrogennych- wolotwórczych (strączkowe suche, kapusiowate tj. brokuły, kalafior, kapusta, rzepa, kalarepa). W celu zmniejszenia ilości tych substancji, proszę gotować bez przykrycia, ponieważ ulatniają się z parą wodną. Polecam: sałaty, szpinak, szparagi, cukinie, dynie, paprykę- słodka/ostra, pieczarki, ogórki, fasolki szparagowe, pomidory.
6. Źródłem węglowodanów w Pani diecie powinny być produkty pełnowartościowe tj. pieczywo razowe, kasza gryczana, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty.
7. Polecam również zwiększyć ilość jodu, ponieważ odgrywa istotną rolę w niedoczynności tarczycy. Znajdzie go Pani w rybach morskich (np.dorsz) lub wodach jodowanych.
8. Jeśli chodzi o płyny (woda, herbata, zupy itp), to zalecam około 2l/ dzień.

Po wskazówki i przepisy dietetyczne zapraszam na
http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

Niedoczynność tarczycy należy leczyć. Musi Pani być pod kontrolą specjalisty oraz regularnie badać poziom hormonów. "Leczenie" niedoczynności tarczycy "na własną rękę" jest niedopuszczalne i może mieć katastrofalne skutki! Ani dieta, ani ćwiczenia Pani nie pomogą, jeżeli hormony tarczycy nie są w normie. Do tego ryzykuje Pani rozregulowanie organizmu i szereg ciężkich objawów, w tym depresji. Proszę niezwłocznie zrobić sobie badania poziomu hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4) oraz udać się z wynikami do specjalisty.

Przy niedoczynności tarczycy dieta jest bardzo istotna. Z jadłospisu najlepiej wykluczyć kapustę, kalafior, brukselkę, rzepę, brukiew, strączki (fasolę, groch, soję), a także cukry proste (słodycze, cukier, miód, dżemy), żywność mocno przetworzoną i fast foody. Należy zadbać o odpowiednią podaż białka, tłuszczy i węglowodanów.

Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl
www.odzywiajsiezdrowo.pl