Ryzyko poronienia?

Witam serdecznie!
W 2009 roku poroniłam 2 razy, ciąża się w ogóle nie rozwijała od 5 tyg. W lutym zaszłam kolejny raz w ciąże, to była mała niespodzianka. Od początku ciąża była książkowa. W 14 tygodniu zaczęłam krwawić, pojechałam do szpitala zatrzymano mnie na oddziale, badania wyszły pomyślnie, dzidzia miała się dobrze. Leżałam w szpitalu 6 dni i mnie wypuszczono, bo po 3 dniach krwawienie ustąpiło.

Ku mojemu zdziwieniu nie dostawałam żadnych tabletek na podtrzymanie, nic kompletnie, poza magnezem.
Dodam, że mieszkam za granicą i oni twierdzili, że l**** na podtrzymanie nie pomoże, bo stosuje się ją tylko do 12 tyg. Po powrocie do domu po 3 dniach znów zaczęłam plamić i po 7 dniach przeszło. Oczywiście cały czas leżałam. Prawdopodobna przyczyna krwawienia było zbyt nisko ułożone łożysko.
Ćwiczę jogę, bo podobno pomaga na uniesie się łożyska. Moje pytanie brzmi, czy u nas też nic więcej nie można zrobić w przypadku krwawienia? Jak tylko leżeć i przyjmować magnesium? A drugie pytanie to kilka dni przed pierwszym krwawieniem miałam duże upławy o nieprzyjemnym zapachu, czy jakaś infekcja mogła być przyczyną?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Tak, przyczyną cuchnących upławów mogła być infekcja. Jeśli objaw ten występuje nadal lub pojawi się powonie, proszę koniecznie udać się do lekarza, ponieważ zakażenie pochwy/szyjki macicy jest czynnikiem ryzyka poronienia lub porodu przedwczesnego.

Na tym etapie ciąży rzeczywiście suplementacja progesteronu nie jest sensownym leczeniem plamienia (co innego, gdyby miała Pani skurcze macicy). W przypadku łożyska przodującego zalecamy odpoczynek i postawę wyczekującą. Jeśli wraz z czasem trwania ciąży łożysko nie przemieści się ku górze macicy, konieczne będzie prawdopodobnie cięcie cesarskie jako sposób rozwiązania ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!