Schudnięcie bez efektu jojo po diecie 1000 kcal

Witam, mam 21 lat mam 160 cm wzrostu i ważę 61 kg. Zaczęłam stosować dietę 1000 kcal do tego robię brzuszki i przysiady.Chcę ważyć ok 50 kg a potem wrócić do "normalnego jedzenia", jak to zrobić bez efektu jojo?

Witam! samo stosowanie diety 1000 kcal to duże prawdopodobieństwo wystąpienia efekty jojo. Dieta która jest tak restrykcyjna powoduje szybki spadek wagi, nie uczy Pani zdrowego odżywiania i gwarantuje powrót utraconych kilogramów. Należy zmienić podejście do tematu i nie skupiać się na diecie, ale na trwałej zmianie odżywiania. Dzięki temu tempo odchudzania będzie wolniejsze ale i ryzyko efektu jojo duże mniejsze. Polecam poradzić się fachowca i odstąpić od tak niedoborowej diety, którą obecnie Pani stosuje.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Jeżeli wróci Pani do starych nawyków żywieniowych to efekt jo-jo prawdopodobnie wystąpi - chyba,że będzie Pani liczyć każdą kalorię w "normalnym jedzeniu". Pozdrawiam

Najlepszym sposobem na schudnięcie jest nauczenie się zdrowo i prawidłowo odżywiać (wprowadzić w życie zasady zdrowego żywienia) i kiedy wprowadzimy te zasady w swój tryb żywienia kilogramy same będą ubywały. I dzięki temu że nasz styl żywienia zmieni się na stałe nie nastąpi efekt jo-jo. Dieta którą Pani stosuje daje bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jo-jo, jest to tez dieta niedoborowa zwłaszcza dla tak młodej osoby. Najlepiej zwrócić się do dobrego dietetyka w celu analizy i modyfikacji Pani nawyków żywieniowych. Pozdrawiam Dietetyk Monika Majcher-Lipiejko monika@slimbartoszyce.pl

Kamila Ziemann Dietetyka

Dieta 1000 kcal to bardzo restrykcyjna dieta. Prawdopodobnie efekt jojo wystąpi. Aby go nie było konieczna jest do przeprowadzenia stabilizacja, która u każdego wygląda indywidualnie. Wszystko zależy od czasu odchudzania, ilości utraconych kilogramów, nawyków żywieniowych, stylu życia itd. Pozdrawiam, Kamila Ziemann

Witam serdecznie,

Odchudzanie zdrowe, bez efektu jojo możliwe jest dzięki zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diecie, która stanowi 70% sukcesu oraz aktywności fizycznej, która daje 30%.
Diety niskokaloryczne oraz głodówki to najgorsze co możemy zrobić w dążeniu do idealnej sylwetki. Obciążamy organizm, zwalamy przemianę materii, wyniszczamy i osłabiamy cały układ. Następnie często wracamy do starych nawyków żywieniowych i efekt jojo gwarantowany! Proszę zmienić podejście i zmienić nawyki żywieniowe na stałe, tak aby stało się to Pani stylem życia a nie katować się restrykcyjnymi dietami!. Jeżeli długo będzie Pani na tak niskokalorycznej diecie to efekt możne byc odwrotny od zamierzonego i zamiast chudnąć zacznie Pani tyć, ponieważ organizm przejdzie w stan oszczędzania i zacznie odkładać zapasy, rezerwę (w postaci tkanki tłuszczowej) na ciężki okres głodówki.

Należy podejść do tematu rozsądnie a z pewnością będzie się Pani lepiej czuła a idealna waga utrzyma się na długi czas. w tym celu musi Pani zadbać o regularność posiłków. Należy jeść 5posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h. Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Należy pić 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu oraz jego oczyszczenia. Powinna Pani również zrezygnować z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Zalecam wybierać chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze. Należy zjadać dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku.
Aby poprawić wygląd sylwetki powinna Pani również wprowadzić ćwiczenia. Można skorzystać z siłowni pomocy trenera fitness lub ćwiczyć samodzielnie w domu, wyszukując odpowiednie ćwiczenia w internecie np na Youtube. Trening powinien zaczynać się około 2h po posiłku.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację dietetyczną lub zachęcam do kontaktu
tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk