Skąd mogła pochodzić ta krew?

Jestem w ciąży I mam problemy z oddawaniem stolca. Wczoraj po chyba zbyt dużym parciu na niego zauważyłam na papierze małą ilość krwi wydzielającej się najpeirw z odbytu a później z pochwy. Przed ciąża bylam u proktologa, który stwierdził że mam szczelinę odbytu wraz z guzkiem wartowniczy. Przepisał maść która pomogła na jakiś czas. W ciąży się pogorszyło. Czy jest możliwe że krew nie pochodzila z pochwy tylko z odbytu? Bardzo się boję, że przez to mogło stać się coś mojemu dziecku. Proszę o odpowiedź, z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

oczywiście mogło tak się zdarzyć, że krew, którą zauważyła Pani na papierze toaletowym pochodziła z odbytu, a nie z pochwy. Jest to tym bardziej prawdopodobne, skoro lekarz stwierdził u Pani szczelinę odbytu, a jednym z charakterystycznych objawów tego schorzenia jest właśnie krwawienie z odbytu.

W czasie ciąży często dochodzi do zaostrzenia objawów przewlekłej szczeliny odbytu, co ma związek z występowaniem zaparć u ciężarnych. Dobrze by było udać się ponownie do proktologa, ponieważ możliwe, iż szczelina odbytu wymaga wdrożenia leczenia. Podczas wizyty proszę koniecznie wspomnieć o swoim stanie, aby lekarz mógł przepisać leki bezpieczne w okresie ciąży.

Przypadłość ta została opisana w jednym z naszych artykułów pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/szczelina-odbytu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.