Starania o ciążę a picie melisy na uspokojenie

Witam. Od października 2013 roku do maja 2014 chorowałam na nerwice. Zażywałam leki psychoterapia. Teraz jest już dużo dużo lepiej nie zażywam leków czasami zdarza się że mam ucisk w klatce i czuję się nerwowa. Pomagam sobie wtedy pijąc melisą. Moje pytanie jest takie, czy starając się o dziecko i będąc w ciąży można pić melisę, jeśli tak to jak często.

Szanowna Pani, melisę może Pani pić bez żadnych obaw jeśli tylko Pani służy. Co do ucisku w klatce piersiowej i uczuciem podenerwowania, to wiąże się ono prawdopodobnie z pani wzorcem oddechowym. Żeby to sprawdzić wystarczy proste ćwiczenie: proszę usiąść wygodnie na krześle oraz położyć sobie jedną dłoń na klatce piersiowej a drugą na brzuchu. Następnie, proszę wziąć kilka naprawdę głębokich, ale spokojnych wdechów i wydechów. Proszę zauważyć, która dłoń bardziej się unosi. Często osoby cierpiące na zaburzenia lękowe, zwane nerwicami, prezentują wzorzec oddechowy piersiowy, to znaczy, że oddychają głównie górną częścią ciała/klatką piersiową a słabiej lub prawie wcale nie oddychają przeponą. Taki utrwalony wzorzec oddychania ma charakter obronny, nawykowy. Kiedy jest Pani podenerwowana, to Pani ciało się spina (a Pani odczuwa napięcie w ciele) i przestaje Pani oddychać, co powoduje niedotlenienie, które tylko zwiększa odczucie niepokoju. Wtedy zaczyna Pani oddychać szybciej, ale ten oddech jest płytki i niewydajny. No i spirala lęku się nakręca. Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest uruchomienie przepony. Może się Pani położyć na łóżku, a na brzuchu ułożyć np. ciężką książkę lub torbę. Następnie proszę wyobrazić sobie, że Pani brzuch to balon, który Pani wypełnia powietrzem. Proszę oddychać tak, aby ta książka unosiła się do góry przy każdym wdechu. Jeśli nauczy się Pani oddychać przeponą, melisa nie będzie potrzebna.

Pozdrawiam,

Kamil Tarnawski
psychoterapeuta rekomendowany przez
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej

Mgr Kamil Tarnawski

można, raz dziennie wieczorem przed snem najlepiej.

pozdrawiam