Starania o dziecko przy problemach z nasieniem

Witam :) Zacznę od tego, iż jestem w związku i chłopak bardzo chce mieć dziecko, ja również, z tym że 2 dni temu powiedział mi, że przeszło 2 lata temu również się starał o bobasa z poprzednią partnerką, ale nic z tego nie wyszło, dlatego zrobił badania. Nie bardzo znał się na wynikach, ale z tego co pamięta, to gdy poszedł z wynikami do lekarza, powiedział mu, iż wyniki nie są za dobre i brakuje mu jakiegoś składnika, czy jakoś tak, w nasieniu i tylko 7% kobiet może z nim zajść w ciążę, czyli z taką, która uzupełni mu ten składnik, tak mi to tłumaczył, było mu strasznie przykro... :( ale ja nie bardzo to rozumiem, dlatego moje pytanie brzmi: o co chodzi z tym składnikiem? Co tak naprawdę oznaczają te wyniki? Bardzo chcę mu dać dziecko, ale czy jest szansa na to? Co robić?

Witam!

Niestety, Pani chłopak najwyraźniej w ogóle nie zrozumiał wyników. Nie potrafię sobie wyobrazić sytuacji, w której jakiś niewielki procent populacji kobiet mogłoby zajść w ciążę z danym mężczyzną, zwłaszcza jeżeli chodzi o uzupełnienie jakiegoś składnika. Prawdopodobnie 7% odnosi się do liczby prawidłowych bądź uszkodzonych plemników - na to jednak nie ma Pani żadnego wpływu.

W Państwa sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie odszukanie starego wyniku badania nasienia i ponowne udanie się z nim do lekarza. Jeżeli nie będzie to możliwe, najlepiej powtórzyć badanie i udać się do specjalisty.

Jeżeli wyniki rzeczywiście będą złe, zawsze można skorzystać z metod wspomagania rozrodu: inseminacji domacicznych lub zapłodnienia pozaustrojowego.