Stosowanie leków na nadciśnienie i cukrzycę a picie herbat ziołowych

Mąż bierze na nadciśnienie/karbis,lacipil,warfin,diuver,nebilet,digoxin,rosucard,doxar/glucophage - na cukrzycę, oraz vicebrol czy mogę zacząć podawać mu herbatkę z czystka, czy tabletki z ostropestu /ew.olej z ostropestu/ , czy te zioła nie będa kolidować z lekami i czy można je brać razem/wg wskazań tzw.garstkę leków/ czy np co 1/2 godz. inny lek tak rano,południe i wieczór .Mąż ma 70 lat czy tych leków nie za dużo,czy między sobą też nie kolidują? Dziękuję za odpowiedż

Witam!
Trudno jest odpowiedzieć na Pani pytanie bez zebrania porządnego wywiadu lekarskiego i zapoznania się z dokumentacją medyczną męża. Przede wszystkim nasuwa mi się myśl że Pani mąż powinien znaleźć się pod opieką dobrego internisty lub geriatry który przyjrzy się dokładnie tej liście leków i ewentualnie skoryguje dawkowanie. Już przy wstępnej analizie rzucają się w oczy liczne interakcje między nimi, a myślę że nikt nie podejmie się przez internet próby zmiany schematu lekowego bez znajomości Pacjenta. W przypadku tak dużej ilości zażywanych leków zalecałabym ostrożność przy przyjmowaniu wszelkich suplementów diety ponieważ ich ewentualne interakcje z lekami nie są często zbadane.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy