Strach przed zwymiotować i omdleniami

Witam. Mam problem. Strasznie się boję że zwymiotuję bądź zemdleję. To bardzo utrudnia mi życie towarzyskie. rezygnuję ze wszystkiego bo boję się że narobię sobie przez to wstydu. Jakie są metody wyleczenia tego? Nie stać mnie na psychologa więc bardzo prosiłabym o metody które pozwoliły by mi to przezwyciężyć.

Dzień dobry,

Wierzę, że lęk, który Pani opisuje może mieć przemożny wpływ na Pani samopoczucie, pewność siebie, a w efekcie i relacje społeczne. Tak już jest, że większość fobii utrudnia nam znacznie funkcjonowanie towarzyskie, a tym bardziej te z nich, które są rzadziej spotykane i mniej rozumiane przez innych.
Dodam też, że emetofobia czyli lęk przed wymiotowaniem, przydarza się ona najczęściej kobietom.

Ważne byłoby dla psychologa - przed udzieleniem konkretnego wsparcia - poznać odpowiedź na poniższe pytania:
- Czy lęk dotyczy tylko pani wymiotującej/omdlewającej czy również obserwowania osób, które wymiotują/mdleją (czyli - czy Pani fobia jest specyficzna czy zgeneralizowana)?
- Czy Pani fobie łączą się z innymi lękami/fobiami (przed jedzeniem publicznie, jąkaniem etc.)?
- Czy kiedykolwiek w dzieciństwie doświadczyła Pani krępującego wydarzenia związanego z wymiotami lub omdleniem?
- Kiedy pojawił się opisywany przez Panią lęk? Czy może łączyć go Pani z innym ważnym, ale trudnym (traumatycznym) doświadczeniem w swoim życiu?
- Czy ma Pani poczucie kontroli nad wszystkimi aspektami swojego życia? Emetofobię łączy się często z reakcją na brak kontroli nad czymś ważnym w naszym życiu.
- Czy są sytuacje w Pani życiu, które nasilają opisane przez Panią lęki? Np. po stresującym okresie w pracy/szkole/na studiach doświadcza Pani natężonych lęków?
- Czy jest Pani w sprzyjającym związku? Czy otaczają Panią osoby, który może Pani zaufać, opowiedzieć o lękach?

Możliwe, że odpowiedź na te pytania otworzy przed Panią drogę do zrozumienia przyczyn swojej fobii.

I jeszcze jedna ważna kwestia.

Często fobie "służą" nam do tego, by odwrócić naszą uwagę od rzeczy, o których nie chcemy myśleć, pamiętać, przeżywać. Najlepiej, by przyglądanie się temu ostatniemu zagadnieniu odbywało się przy pomocy specjalisty. Jeśli nie może Pani pójść do niego prywatnie, proszę o rozejrzenie się za Poradnią Zdrowia Psychicznego, gdzie psycholodzy i psychoterapeuci przyjmują za darmo. Istnieją też fundacje i przykościelne ośrodki, które oferują pomoc psychologów za darmo.

Do tego czasu proszę pracować nad swoim oddechem i wypracować sobie nawyk oddychania przeponowego w sytuacji zbliżającej się paniki. Ważne, by reagować oddechem przeponowym już na samym początku ataku paniki, nie dopuścić tym samym do spłycenia i przyśpieszenia oddechu. Technika ta to jednak za mało, by opanować emetofobię na stałe.

Witam
to co Pani opisuje jako strach przed omdleniami i wymiotami to prawdopodobnie nerwica lękowa. Pisze Pani już o skutkach tego strachu tj że rezygnuje Pani ze wszystkiego. Metodą wyleczenia tego jest psychoterapia. W każdej większej miejscowości jest poradnia zdrowia psychicznego w której bezpłatnie przyjmuje psycholog lub psychoterapeuta, rozumiem rak środków finansowych na prywatną terapią ale warto skorzystać z dostępnych bezpłatnych terapii.
Jakby potrzebowała Pani pomocy w znalezieniu bezpłatnej placówki, proszę napisać do mnie emaila w portalu
pozdrawiam
anna suligowska

Witam,
trudno jest tutaj dać określone rady, ważne byłoby dokonanie pełniejszej diagnozy, może Pani spróbować sięgnąć do książki E. Bourne "Lęk i fobia", może Pani także szukać pomocy w Poradniach Zdrowia Psychicznego, tam pomoc jest bezpłatna, refundowana z NFZ. Jeśli potrzebuje Pani dodatkowych wyjaśnień może się także Pani niezobowiązująco skontaktować ze mną telefonicznie bądź mailowo.