Tężec po rozcięciu skóry przez stłuczone szkło

witam wbiło mi się w stope szkło dość duże a przedewszystkim grube w domu po stłuczonym talerzu ,wyjelam je palcami zaczela krew mocno leciec po czym wymylam stope mydlem antybakteryjnym i wylalam cala butelke wody ultenionej na 2 ranki 1 szklo zrobilo mi 2 rany 1 rana to zadrapanie a 2 to takie kilku mm głęboka rana.jednak moje pytanie brzmi czy mogę mieć tężec ?nie byłam na niego szczepiona.i czy może się odłamek dostać do serca czytałam o tym i się martwię. rana nie boli czy powinnam się bac?

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuję udać się do lekarza rodzinnego aby obejrzał ranę. Co do tężca musiałoby dojść do kontaktu np. z ziemią. Nie sądzę, żeby odłamek gdzieś powędrował poza obręb rany. Proponuję mimo wszystko zaszczepić się na tężec.