Uraz kostek a naderwanie więzozrostu strzałkowo-piszczelowego

9 dni temu skrecilam kostke. Po 2 dniach poszlam na izbe przyjec. Tam ortopeda powiedzial ze naderwalam staw, zalecil oklady z altacetu i lodu,poza tym moge chodzic. Ortopeda w poradni 4 dni pozniej zalecil noszenie ortezy i fizykoterapie. Minal ponad tydzien a moje kostki wygladaja jakby sie rozchodzily, kostka jest znacznie wieksza niz byla przed urazem. Czytam ze to moze byc naderwanie wezozrostu strzalkowo-piszczelowego. Czy ten proces jest odwracalny i kostki beda wyglaly jak przed urazem?

Dzień dobry
Oczywiście nie da się postawić diagnozy internetowo, bez zbadania stopy. Wrażenie rozchodzenia sie kostek może wynikać z obecnego obrzęku. W przypadku uszkodzenia więzozrostu piszczelowo-strzałkowego z jego niestabilnością konieczne jest leczenie operacyjne gdyż jest to ciężki uraz rzutujący na dalsze funkcjonowanie stawu.
Pozdrawiam
Krzysztof Bryłka - chirurg stopy i stawu skokowego

Proponuję nie obciążać nogi, dalej stosować okłady oraz w miarę możliwości trzymać chorą nogę wyżej, żeby krew i limfa miały łatwiejszy odpływ. Zamiast ortezy na świeży uraz lepiej stosować bandaż elastyczny odpowiednio założony. Jeśli w przeciągu 2-3 dni nie zauważy Pani zmniejszenia obrzęku, proponuję raz jeszcze wizytę u lekarza ortopedy.

Jaki był mechanizm urazu? Z tego co mi sie wydaje z opisu , to wygląd "większej kostki" jest spowodowany wysiękiem , najefektywniejszą metodą szybkiego leczenia zwichnięć stawu skokowego jest FDM wg Typaldosa, nie wymaga unieruchomienia, szybka regresja bólu i wysięku no i oczywiscie szybki powrót do sprawności ;-), mozesz wspomóc sie fizykoterapią ( krioterapia, laser , pole magnetyczne)