Usunięcie trzonu macicy a przyjmowanie hormonów

Witam!!! Czy po usunięciu trzonu macicy bez jajników trzeba brać hormony? Czy po takiej operacji bez trzonu macicy kobieta szybciej się starzeje? Kiedy może nastąpić klimakterium? Jak długo pracują jajniki bez macicy? Mam 37lat

Witam!
Kobieta nie starzeje się z powodu usunięcia trzonu macicy, są to nieprawdziwe informacje. Natomiast jeśli chodzi o branie hormonów to lekarz prowadzący pacjentkę po histerotomii sam dobiera leki , w tym hormony , które powinna brać. Występowanie klimakterium jest częściowo związane z usunięciem - może wystąpić wcześniej klimakterium , ale nie musi. Praca jajników jest nie związana z usunięciem macicy i wygasa fizjologicznie czyli jest związana z dana osoba a nie operacją histerotomii. Pozdrawiam