W jaki sposób poprawić pamięć?

Witam. Mam 22 lata.Od długiego czasu mam problemy, które znacznie utrudniają mi życie.Mam słabą pamięć.Zawsze na naukę czegokolwiek musiałam poświęcać długie godziny, po czym niedługo i tak nic nie pamiętałam. Kolejny problem trwa trochę krócej. Mam problemy w wypowiadaniu się.Rzadko mi się zdarza powiedzieć jakieś zdanie bez pomyłki, czy to używam niewłaściwych słów, albo się przejęzyczam, nieraz zatnę na jakimś wyrazie lub zapominam wyrazów. Dręczą mnie też pewne natręctwa. Proszę o pomoc.

Dzień dobry!
Trudności w funkcjonowaniu poznawczym, czyli np. z pamięcią mogą mieć różne podłoże, ale też na jakość tych funkcji wpływają bardzo różne czynniki. Często nerwicy czy depresji towarzyszy np. pogorszenie koncentracji uwagi i pamięci. Pisze Pani o natręctwach, jaki mają charakter?
Niewątpliwie należałoby uzyskać więcej wyczerpujących informacji by dać Pani konkretną odpowiedź. Pomocne mogłoby okazać się udanie na konsultację do dobrego psychologa, który przeprowadzając dokładne badanie, testy psychologiczne oraz wywiad, pomógłby Pani ocenić faktyczny stan Pani funkcjonowania poznawczego, a w dalszej kolejności określić możliwe rozwiązania trudności.
Z wyrazami szacunku
Barbara Sulanowska

Dzień dobry.

Trochę za mało informacji by jednoznacznie określić opisywany przez Panią problem.
W związku z powyższym proponuję Pani wizytę u dwóch specjalistów.
Po pierwsze u lekarza neurologa celem diagnostyki (np. badania radiologiczne) i ew. leczenia, a także konsultację u psychologa.

Przesyłając moc pozytywnych emocji,
Dariusz Pysz-Waberski