Wahania nastroju od przygnębienia przez dysforię do euforii

Jestem mężczyną, lat 40. W skrócie opiszę swój problem. W wieku 10 lat rozpoznano u mnie ZOK. Dawniej nazywano to nerwicą natręctw. Od lat szkolnych do chwili obecnej mam za sobą stany depresyjne (w tym 1 epizod dużej depresji, trwający ok. 1 roku z natłokiem myśli - dysforia). Leczony byłem jako przypadek nawracającej depresji antydepresantami. Jednak kuracja nie trwała długo, bo po lekach napęd się wzmagał i nie kontrolowałem zachowania. Obecnie bez leków. Okresowo myśli obsesyjne i stany lękowe. Obecne w ciągu doby wahania nastroju od przygnębienia przez dysforię do euforii, z przewagą jednak przygnębienia. Czy wygląda to na CHAD? Proszę o opinię lekarza psychiatrę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

przykro mi, ale jeśli oczekuje Pan opinii, to muszę odpowiedzieć, że w tej formie jest ona niemożliwa, gdyż w Polsce takie postępowanie jest nielegalne, a dla Pana mogłoby okazać się szkodliwe.

Opisuje Pan złożone objawy. W kręgu różnicowania zaburzeń depresyjnych oczywiście znajduje się również choroba afektywna dwubiegunowa, lecz również wiele innych jednostek chorobowych. Jak sam Pan stwierdził, przedstawił swój problem w skrócie. Proszę zrozumieć, iż zawęża to ogląd diagnostyczny i uniemożliwia postawienie rozpoznania. Może się ono dokonać jedynie po osobistym zbadaniu pacjenta.

W tej sytuacji mogę zaproponować jedynie skontaktowanie się z lekarzem prowadzącym, który ustali dalsze formy leczenia.

Pozdrawiam serdecznie