Jak pomóc synowi w podniesieniu samooceny?

Witam serdecznie! Jestem mamą 6-letniego chłopca, który już niebawem idzie do pierwszej klasy, a ja jestem pełna obaw. Igor jest chłopcem bardzo wrażliwym, strasznie się wszystkim przejmuje i zazwyczaj z góry mówi, że mu się na pewno nie uda, już teraz zakłada, że będzie złym uczniem. Igor jest zdolnym chłopakiem, szybko się uczy, jest bardzo lubiany w przedszkolu i zupełnie nie wiem skąd tak niska ocena. Od urodzenia był największym naszym skarbem i czasem sie zastanawiam czy nie za bardzo go tuliłam, całowałam i przytulałam, ale z drugiej strony nie wyobrażam sobie innego zachowania w stosunku do swojego dziecka. Ostatnio odebrałam ocenę z przedszkola i była ona bardzo pozytywna, że jest chłopcem koleżeńskim, sympatycznych, chętnie opowiada o sowich przeżyciach, ale właśnie było wspomniane, że za łatwo się poddaje i ma niską samoocenę, nad którą powinniśmy popracować. I zwracam sie właśnie do Państwa z zapytaniem co mogłabym zrobić, żeby Igor bardziej odważnie szedł przez świat, by łatwiej było mu w szkole i by nabrał pewności siebie. Z góry bardzo dziękuję za poradę.

Witam! Poczucie własnej wartości i samoocena kształtują się od najwcześniejszych lat. Bardzo ważne w ich powstawaniu są zachowania i komunikaty ze strony rodziców oraz innych ważnych dla dziecka osób, np. pani przedszkolanki czy babci. Opisuje Pani, że synek był oczkiem w głowie rodziców, ukochanym i zadbanym dzieckiem. Bardzo ważne jest, by rodzice obdarowywali uczuciami i akceptacją swoje dzieci, bo wtedy zaspokajają ich potrzeby psychiczne i dają podstawę do dalszego, prawidłowego rozwoju. Rodzice jednak mogą też nadmiernie chronić dziecko lub wyręczać je w wielu sprawach, chcąc oczywiście dbać jak najlepiej o jego potrzeby. Wtedy dziecko może czuć się zagrożone, kiedy rodziców nie ma w pobliżu oraz być mało samodzielne. Ważne jest, by zrównoważyć te dwie kwestie - pomoc i opiekę rodzicielską z nauką samodzielności. Praca nad samooceną dziecka będzie próbą zarówno dla niego, jak i dla Państwa. Dziecko dobrze odnajduje się wśród rówieśników, dlatego warto rozwijać u niego kompetencje społeczne. Pozwalać mu również na samodzielne działania i zachęcać do nich. Dziecko powinno czuć, że rodzice w razie potrzeby mu pomogą, ale żeby też samo starało się radzić sobie z trudnościami. Próby samodzielności warto nagradzać, np. kiedy dziecko samo posprząta pokój zabrać go na ulubione lody, czy do kina. Nagrody będą rozwijać w nim chęć do dalszego działania. Największą nagrodą jest oczywiście uznanie rodziców, powiedzenie dziecku, że jest się z niego dumnym, że jest taki samodzielny i świetnie sobie poradził. Wytrwałość warto trenować np. poprzez gry zespołowe (np. planszowe, czy sportowe). Dziecko w ten sposób może się uczyć, że nie zawsze trzeba wygrać, ale że wysiłek i wytrwałość często się opłaca. Pani może sięgnąć po poradniki psychologiczne dotyczące wspierania rozwoju psychicznego dziecka. Znajdzie tam Pani wiele inspirujących propozycji gier, zabaw i zachowań, które mogą pomóc synkowi sprawniej radzić sobie z trudnościami. Warto też uczyć synka rozbijania wielkiego celu na kilka mniejszych, łatwiejszych do osiągnięcia. Państwo, jako rodzice także mogą pracować nad sobą, pozwalając dziecku na więcej samodzielności, np. na nocleg u kolegi czy wycieczkę z zaprzyjaźnioną rodziną bez mamy i taty. Warto wtedy zapewniać synka, że w razie potrzeby będzie mógł do Państwa zadzwonić, a Wy mu pomożecie. Po udanym wypadzie czy noclegu dobrze jest pochwalić dziecko za dzielne zachowanie i podkreślić, jak dobrze sobie poradził. Wzmacnianie poprzez pozytywne przekazy zachowań dziecka wpływa korzystnie także na jego samoocenę oraz dalszy rozwój społecznych zachowań, a także pozwala mu zdobywać się na kolejne samodzielne działania. Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Sugerowałabym terapię rozwojową Pani Syna z psychologiem dziecięcym.

Z przesłaniem pomyślności,
irena.mielnik.madej@gmail.com