Analiza wyniku badania rezonansem magnetycznym

Witam! Oto opis mojego RM (mam 55 lat i jestem po urazie barku końcem lutego): "W środkowym odcinku ścięgna mięśnia podłopatkowego widoczne jego pogrubienie z obrzękiem - cechy naderwania. Ścięgno m. nadgrzebieniowego o zachowanej ciągłości z drobnymi zmianami zwyrodnieniowymi II-go stopnia. Pozostałe ścięgna rotatorów w normie. Cechy uszkodzenia przednio górnej części obrąbka stawowego, prawdopodobnie niestabilnego. W obrębie guzka większego kości ramiennej geoda zwyrodnieniowa śr. 5 mm. Przestrzeń pod wyrostkiem barkowym łopatki zwężona do ok. 5mm. Nieduże zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze stawu barkowo - obojczykowego z niedużym uciskiem dystalnego odcinka m. nadgrzebieniowego. W dolnej części panewki stawu ramiennego wysepka kostna śr. ok 6mm. Innych zmian nie ujawniono." Bardzo proszę o odpowiedź, czy konieczna jest operacja czy tylko fizykoterapia. Konsultację mam dopiero za 3 tygodnie. Dziękuję bardzo.

Wynik rezonansu magnetycznego stawu barkowego nie wskazuje na obecność nasilonych zmian pourazowych. Zmiany nie są duże i raczej nie powinny wymagać leczenia zabiegowego. Wystarczająca w takim przypadku zapewne będzie fizjoterapia w zakresie głównie zabiegów rehabilitacyjnych. Oczywiście o wszystkim zadecyduje ortopeda po bezpośrednim badaniu i analizie wyniku rezonansu magnetycznego barku.