Wynik usg serca dziecka - kłopoty z przewodem Botalla?

Proszę o interpretację badania usg serca córki. Mój mąż w wieku 9 lat był operowany na PDA. Intuicyjnie zabrałam córkę do kardiologa dla dorosłych, a tam taki wynik. Jetem już zapisana do kardiologa dziecięcego, ale dopiero za tydzień, a tu ten ciągły niepokój... Dziecko - lat 7. Lewa komora: 2,5/3,9. Norma 2,6-4,6/2,7-6,1. Przegroda: 0,75/1,0. Norma 0,6-1,2/0,8-1,4. Ściana tylna: 0,75/1,0. Norma 0,6-1,2/0,8-1,4. Lewy przedsionek: 2,9. Norma 2,5-4,3. Prawa komora: 1,5. Norma 1,5-2,9. Aorta wstępująca: 2,3. Norma 2,0-4,6. Separacja płatków: 1,6. Norma 1,5-2,6. Zastawka mitralna: Vmax - 0,9, PG max - 3,5 - prawidłowa. Zastawka aortalna - prawidłowa. Zastawka trójdzielna: V- 0,76, Pb - 2,3 - prawidłowa. Zastawka pnia płucnego: V max - 0,9, Pg - 3,28, Vmax na tętnicy lewej i prawej - 1,2 m/s!!! Kurczliwość lewej komory: EF - 65% - prawidłowa. Wnioski: Powiększona lewa komora i lewy przedsionek. Wzmożony przepływ w prawej i lewej tętnicy płucnej w stosunku do przepływu przy zastawce płucnej. Podejrzenie drożności przewodu Botalla. Poszę o sugestie. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Wynik badania echokardiograficznego wskazuje na duże prawdopodobieństwo istnienia drożnego połączenia aorty z pniem płucnym (przewód Botalla). Wada często występuje rodzinnie. Największe zagrożenie stanowi dla noworodków i niemowląt z objawami niewydolności serca. U starszych dzieci zwykle nie powoduje objawów klinicznych, natomiast rozpoznanie tej wady jest wskazaniem do jej zamknięcia.

Aktualnie są dostępne (oprócz standardowego zamknięcia chirurgicznego) metody tzw. przezskórnego zamknięcia przewodu Botalla - z dostępu przez naczynia żylne i tętnicze wprowadza się sprężynkę, mającą na celu uniemożliwienie przepływu przez naczynie.

Proszę poczekać na wizytę u kardiologa dziecięcego, który z pewnością jeszcze raz wykona echo serca i zaproponuje dalsze postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie