Areplex a refundacja

Dzień dobry, zacznę od tego, że jestem emerytem. Ostatnio pojawiło się u mnie kilka problemów zdrowotnych i lekarz wystawił mi receptę na lek Areplex 75 mg, 84 szt i wpisał w pozycji odpłatność 100%. W aptece dostałem informację, że Areplex kosztuje 75 zł, a zamienniki też muszę wykupić za 100% ceny. Nie wiem co mam zrobić, niestety sytuacja finansowa nie pozwala mi na zakup Areplexu. Może jednak Areplex ma jakiś tańszy zamiennik, o którym nie wiedziała Pani w aptece? Czy inny lekarz może mi wypisać Areplex i wpisać mniejszą odpłatność? Od czego uzależniona jest wysokość odpłatności leków? Liczę na to, że od Państwa uzyskam poradę, bo następną wizytę u lekarza mam dopiero za jakiś czas. Nie chcę też odkładać leczenia w czasie, ale Areplex jest dla mnie zbyt drogi. Bardzo proszę o poradę co mam zrobić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Poziom refundacji za leki ustalany jest przez Ministerstwo Zdrowia. Może warto napisać list do Ministra, żeby się dowiedział o skutkach swoich decyzji. Można też zwrócić się o pomoc do MOPSu.