Zapomniałam pierwszej tabletki dwa miesiące temu - co z działaniem?

Witam serdecznie! Mam pytanie dotyczące tabletek antykoncepcyjnych. Od niedawna zaczęłam zażywać pigułki. Zgodnie z zaleceniem pierwszą tabletkę wzięłam w pierwszy dzień okresu. Niestety w niedługim czasie po jej połknięciu nastąpiły wymioty (w ciągu dwóch, trzech godzin). Nie wiem, czy zdążyła mi się przyjąć. Jednak każdą kolejną brałam już zgodnie z zaleceniem, o określonej godzinie i nie pominęłam ani jednej. Skończyłam już drugie opakowanie. Zastanawiam się czy (możliwe) pominięcie tej pierwszej tabletki może mieć teraz bardzo istotny wpływ? Pytam, bo nie współżyłam jeszcze od momentu brania tych tabletek, a chciałabym mieć pewność, czy wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami. Z góry dziękuję za odpowiedź. Patrycja

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Pojedynczy epizod pominięcia jednej tabletki może powodować jedynie czasowe obniżenie skuteczności antykoncepcji przez okres ok. 7-9 dni. Nie wywiera on odległych skutków na jakość antykoncepcji podczas kolejnych opakowań.
W opisanej sytuacji gdy tabletki są przyjmowane zgodnie z instrukcją, aktualna ochrona antykoncepcyjna jest prawdopodobnie zachowana i nie ma konieczności stosowania dodatkowych mechanicznych metod antykoncepcyjnych.

Redakcja abcZdrowie.pl