Zwężenie światła tętnic szyjnych a praca mózgu

Witam! Mam pytanie. Czy znaczne zwężenie (miażdżyca tętnic) prześwitu tętnic szyjnych ma wpływ na pracę mózgu? Czy taka choroba ma wpływ na logiczne myślenie i podejmowanie decyzji? Dodam, że chodzi o osobę 88-letnią, od lat leczącą się na to schorzenie, która na pierwszy rzut oka jest całkiem zdrowa. Zadaję to pytanie, ponieważ jest to bliska mi osoba i zależy mi na jej zdrowiu. Ona sama uważa, że nic jej nie jest, lecz ja coraz częściej zauważam różne dziwne objawy. Zapomina, jaki jest dzień tygodnia. Nie rozpoznała mnie już kilka razy. Zapomina o wstawionej wodzie na herbatę, imiona bliskich też jej się mylą. Czy te objawy mogą być spowodowane zaawansowaną miażdżycą tętnic szyjnych? Dziękuję za szybką odpowiedź.

KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Witam!

Zwężenie światła tętnic szyjnych może prowadzić do upośledzenia krążenia mózgowego. Poza tym stwierdzenie zwężenia tętnic szyjnych nie wyklucza procesu miażdżycowego również na wyższych piętrach układu tętniczego mózgu, a nawet wskazuje, że taka możliwość jest realna. Zaburzenia krążenia mózgowego oraz zaburzenia perfuzji mózgowej mogą prowadzić do zespołu otępiennego tzn. mogą występować zaburzenia pamięci, funkcji poznawczych a nawet świadomości i orientacji. Dlatego też wskazane jest stosowanie leków poprawiających krążenie mózgowe oraz leków neuroprotekcyjnych. Podsumowując, zaburzenia przepływu mózgowego mają wpływ na logiczne myślenie i podejmowanie decyzji. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty