Astma oskrzelowa i stosowanie sterydów wziewnych a ryzyko przybrania na wadze

Dzien Dobry moj 14 letni od 7 lat choruje na astme oskrzelowa , od ostatniej wizyty spadła mu spirometia i pulmonolog przpisał wiekszy wziew z seretide 50 na 125 i ma on probllem ponieważ martwi sie skutkami ubocznymi a najbardziej nadwaga i o to pytanie czy od tego typu sterydow wziewnych przytyje ?

Lek. Tomasz Budlewski

Sądzę, że przede wszystkim należy zająć się astmą oskrzelową a dopiero później myśleć o ewentualnych działaniach niepożądanych, które ogólnoustrojowe np. zwiększenie masy ciała występują bardzo rzadko. Przy zaobserwowaniu jakichkolwiek objawów, które Państwa zaniepokoją proszę koniecznie udać się do lekarza prowadzącego leczenie.