Autyzm u dziecka i obwinianie się rodziców

Witam.Jestem mloda mezatka ktora ma 3 letniego syna ktory ma autyzm dziececy.Oboje z mezem nie chcemy wiecej dzieci rozumiecie czemu.Jak przestac zdreczac sie ze gdybysmy zrobili cos inaczej to maly byl by zdrowy?Co zrobic zeby zyc normalnie i nie brac na siebie winy skoro nie jest to genetyczna sprawa?

Witam. Przyczyny autyzmu są złożone i nie do końca jeszcze przez medycynę zbadane, ale wiadomo, iż jednym z czynników jest dziedziczenie. Zadręczanie się nic nie da, gdyż absolutnie nie mieliście Państwo wpływu na to, że Synek ma całosciowe zaburzenia rozwojowe, czyli jest dzieckiem z autyzmem. Teraz trzeba wprowadzić jak najszybciej intensywną terapię (badania naukowe podają, iż najbardziej skuteczną jest terapia behawioralna), aby dziecko mogło jak najlepiej się rozwinąć i funkcjonować w życiu codziennym. Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Trudno radzić. Z opisu nie wynika co dokładnie kryje się pod pojęciem całościowych zaburzeń rozwoju. Interesuje mnie też kto i kiedy postawił diagnozę?

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Nie jest Państwa winą to, że dziecko ma autyzm. Przyczyny autyzmu nie są znane. Wiemy, że odpowiedzialne mogą być geny ale też inne czynniki. Jeśli będziecie zadręczać się myślami, że to Wasza wina to emocje jakich doświadczacie bedą miały wpływ też na Wasze dziecko.
Proszę skupić się na tym aby poprawić jakość życia synowi i sobie. Dziecko powinno mieć systematyczne, wielowymiarowe zajęcia terapeutyczne. Państwo oprócz opieki nad dzieckiem powinni pomyśleć też o normalnym życiu, pracy oraz pielęgnowaniu swoich zainteresowań i marzeń. Problemy dziecka są istotne jednak nie wolno zapominać o sobie. Szczęśliwi rodzice to szczęśliwe dzieci.
Proszę pomysleć też o uczestniczeniu w grupie wsparcia dla rodziców dzieci z autyzmem bo wymiana doświadczeń z innymi będzie dla Was cenna.
Pozdrawiam AM