Badania Borrelia na obecność boreliozy w organizmie

Czy wynik<5 jest dobry w badaniu Borrelia burgdorferi (borelioza) (ICD-9:S21), Przeciwciala w Kl.IgG, drugi wynik 8,40 (ICD-9:S25, przeciwciala w kl.IgM, Jedn.AU/ml. Dziekuje

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. IgM i IgG są to dwie klasy przeciwciał - cząsteczek zbudowanych z białek, które mają zdolność łączenia się z antygenem (np. bakteriami)

W boreliozie IgM pojawiają się po 3-4 tygodniach od zakażenia, ze szczytem między 6-8 tygodniem. Zanikają w ciągu 4-6 miesięcy.

IgG natomiast pojawiają się po 6-8 tygodniach i utrzymują sie przez wiele lat.
Pani wyniki świadczą więc o świeżym zakażeniu.