Badania stwierdzające niedoczynność tarczycy

Dzień dobry. Niedługo skończę 21 lat i dodam, że nigdy nie miałam większych problemów ze zdrowiem. (Do chorób mogę zaliczyć jedynie parę epizodów depresji). Martwię się, że mogłam odziedziczyć po mamie niedoczynność tarczycy, gdyż w ciągu ośmiu miesięcy miesięcy przytyłam 12kg, żywiąc się normalnie. TSH badałam rok temu, zawsze miałam w normie. Co to może być? Dodam, że uprawiam sport. Jeżdżę na rowerze.

Kwestię hormonów tarczycy powinna Pani skonsultować z lekarzem internistą i endokrynologiem. Zwracają jednak moją uwagę także nawracające epizody depresji, o której Pani pisze. Nie wspomina Pani, czy jest pod opieką lekarza psychiatry. Jeżeli nie, to zachęcam do takiej konsultacji oraz do konsultacji u psychologa/ psychoterapeuty i ewentualnie podjęcia terapii.

Po wyeliminowaniu przyczyn hormonalnych tarczycy proponuję skonsultować Pani stan z psychiatrą. Czasami depresja może przebiegać jedynie pod postacią zaburzeń somatycznych.