Niedoczynność tarczycy i depresja u 26-letniego syna

Witam, zwracam się z tym problemem do Pani i nie ukrywam że trafiłam tu przypadkowo szukając pomocy. Mam 26 letniego syna, półtora miesiąca temu zdiagnozowano u niego niedoczynność tarczycy. Syn przebywał za granicą i musiał wrócić ponieważ nie radził sobie ze sobą, depresja tzw.wyłączanie się , chwilowe braki kontaktu z otoczeniem, ciągłe zmęczenie, ogromna nadpobudliwość a z drugiej strony brak energii do życia, lęki,to tylko cząstka objawów jaka obecnie niszczy mu zycie. Jak mam mu pomóc?

Witam Panią,
dziękuję za to pytanie. Napisała Pani o swoich obawach związanych ze zdrowiem syna. W pierwszej kolejności proszę zadbać o leczenie problemów somatycznych, tzn. z niedoczynnością tarczycy, ponieważ ma to ogromny wpływ na dalsze postępowanie w zakresie psychoterapii i regulacji nastroju. Będąc za granicą syn doświadczył z pewnością silnego stresu, który przedłużając się mógł doprowadzić do zaburzeń adaptacyjnych. Objawy tego zaburzenia są widoczne właśnie w postaci m.in. depresji, zmęczenia, lęku czy nadpobudliwości. Warto zachęcić syna do osobistej konsultacji z psychologiem lub terapeutą, którzy wyjaśnią skąd wzięły się te trudne emocje i jak im zaradzić.

Pozdrawiam serdecznie!
Aleksandra Karmazyn

Dzień dobry,

Proszę namówić syna na wizytę u lekarza psychiatry, który wyłącznie w kontakcie osobistym może zdiagnozować jego objawy i zaproponować odpowiednie leczenie /farmakoterapia i/lub psychoterapia/. Pomoc może syn uzyskać np.: w PZP lub prywatnie.